czwartek, 23 stycznia 2014

Zmiłuj się- Jean Christopher Grange


Wiele razy czytałam o tym,że Grange uważany jest za europejskiego Harlana Cobena. Muszę stwierdzić,że według mnie bije on teraźniejszego Cobena na głowę.Dlaczego? Pan Harlan zaczyna pisać tanie kryminały dla nastolatków,odszedł od swojego dawnego stylu pełnego zagadek i tajemnic kryminalnych.Każda jego nowo wydana pozycja jest słabsza od poprzedniej.A Grange? Grange według mnie to pisarz,który ciągle się rozwija,poszerza swoją wiedzę o świecie i w barwny sposób wplata ją w fabułę swych powieści.Każda jego książka to misternie przygotowane dzieło sztuki. Tym razem jest tak samo. Zmiłuj się to kolejny fantastyczny thriller,który powinien znaleźć się w biblioteczce każdego fana tego gatunku.

O fabule słów kilka...

W paryskim kościele ormiańskim Sanit-Jean-Baptiste dochodzi do zabójstwa dyrygenta chóru i organisty Wilhelma Goetz'a. Ciało mężczyzny nie ma widocznych obrażeń,prócz sączącej się z uszu ciemno brunatnej krwi. Autopsja wykazuje,że śmierć organisty nastąpiła w wyniku przebicia bębenków. Ból pękających błon bębenkowych był tak dotkliwy,że wywołał atak serca i doprowadził do zgonu. Oficjalne śledztwo w tej sprawie przejmuje francuska policja. Nieoficjalnie zajmują się nim dwaj policjanci.63-letni były policjant Lionel Kasdan,który związany jest z świątynią w której pracowała ofiara oraz młody policjant Volokine-mundurowy zmagający się z ciężkim uzależnieniem od heroiny. Na jaki trop wpadną Ci dwaj szaleni policjanci? W jaki sposób losy organisty łączą się z okrutną dyktaturą Augusto Pinocheta oraz bezwzględnym światem rządzonym przez nazistów?

W tej książce zagadka łączy się z kolejną zagadką. Mnóstwo jest wątków,które trzeba ze sobą połączyć by wpaść na trop mordercy oraz poznać jego motyw i technikę działania. Dodatkowo czytelnik zostaje zapoznany z wieloma zagadkami historycznymi. Jean Christopher Grange wspomina w swej powieści o dyktaturze Pinocheta oraz krwawych torturach wykonywanych przez jego zwolenników. Odsłania przed nami świat pełen brutalności i naukowych eksperymentów na ludziach (między innymi w obozach koncentracyjnych). Zastanawia się nad tym dlaczego człowiek jest w swej naturze zły i potrafi bezwzględnie pozbawić kogoś życia oraz dlaczego lubi doświadczać bólu i zadaje sobie ten ból poprzez samookaleczenie.

Książka choć obszerna i nafaszerowana informacjami z różnych dziedzin życia i nauki to wciągająca i dająca się przeczytać w jeden dzień. Mnie najbardziej zainteresował wątek dzieci-zabójcy. Informacje o dzieciach,nastolatkach,którzy z zimną krwią potrafią pozbawić kogoś życia.Już od dzieciństwa są szkoleni przez dorosłych wyłącznie po to by zabijać i torturować. W wolnym czasie poczytam sobie na ten temat troszkę więcej,a was zachęcam do przeczytania zarówno tej powieści francuskiego pisarza jak i jego innych dzieł wydanych parę lat wcześniej.

Moja ocena powieści 10/10 pkt
wyd: Albatros 2013
stron: 520