piątek, 22 listopada 2013

"Szmaragdowa tablica"- Carla Montero


"Szmaragdowa tablica" to wielowątkowa powieść,która zabiera czytelnika do miejsc odległych i bliskich.Do czasów współczesnych i przeszłych.Do lat wojny i pokoju.Do czasów miłości i zdrady.

Dwutorowa akcja. Jedyny element,który łączy ze sobą dwa światy jest tajemniczy obraz renesansowego malarza Giorgionego "Astrolog".

Madryt-czasy współczesne.
Ana to pracownica madryckiego muzeum.Zakochana w niemieckim milionerze i kolekcjonerze sztuki zamierza odnaleźć dla niego tajemnicze dzieło z XV wieku. Astrolog-to obraz,którego nie ma w żadnej galerii czy muzeum.O tym,że istnieje świadczy list z czasów drugiej wojny światowej.Ana mimo piętrzących się trudności i obiecuję swojemu ukochanemu,że odnajdzie dla niego obraz,który według legendy skrywa w sobie tajemnicę ludzkości. Podczas poszukiwań zagłębia się w losy żydowskiej kobiety oraz żołnierza SS .

Paryż-czasy drugiej wojny światowej.

Major SS Georg van Bergheim dostaje specjalny rozkaz od samego Adolfa Hitlera by odszukał dla niego obraz pod tytułem Astrolog.Hitler uważa,że dzieło to skrywa w sobie wielką moc,która pozwoli wygrać wojnę i zapanować nad całym światem.Po żmudnym śledztwie okazuje się,że posiadaczką tego obrazu jest Sarah Bauer-francuska Żydówka,której cała rodzina została zamordowana przez nazistów.Major SS za wszelką cenę musi zdobyć cenny obraz,jeśli nie wykona rozkazu przypłaci życiem.Sprawy komplikują się,kiedy pomiędzy Żydówką,a Niemcem powstaje niebezpieczna dla nich obojga nić sympatii i czegoś więcej...

Cała książka zaprasza czytelnika do zagłębienia się w historię,która jest piękna,a zarazem brutalna.Wszystkie wątki są ciekawe i dopieszczone przez autorkę. Ta powieść oddaje klimat okupowanego Paryża i atmosfery jaka w nim panuje. Widzimy ciężkie życie zastraszanej ludności i ich walkę o przetrwanie.Chociaż powieść nie rozwiązuję zagadki historycznej szmaragdowej tablicy to i tak warta jest przeczytania.

Powieść czytałam z wypiekami na twarzy i mnóstwem emocji. Uznaję za jedną z lepszych pozycji czytelniczych.

Moja ocena powieści: 10/10 pkt
wyd:Rebis 2013
stron:672