wtorek, 17 września 2013

''Drogie życie"-Alice Munro


14 dobrze napisanych opowiadań,który w mądry sposób przedstawiają losy i życie normalnych ludzi.Pomiędzy niedopowiedzianymi słowami i szarą codziennością powstają bardzo dobre opowieści,które niosą ze sobą wiele uniwersalnych przesłań.

''Drogie życie" to bardzo dopracowana książka.Alice Munro nie pisze nic na szybko,tylko po to by wydawać dużo powieści i czerpać z nich zyski.Jej opowiadania są naprawdę bardzo przemyślane,a tą powieść zaliczam do perełek,które warto odkryć i przeczytać.

Podobnie jak jej wcześniejsza książka "Taniec szczęśliwych cieni",tak i ''Drogie życie" to pozycje,które powinny znaleźć się w każdej bibliotece i wypożyczalni książek,a także w domowych biblioteczkach.Sama autorka zasługuje na nagrodę Nobla i jeśli ja sama miałabym jakiś głos w tej sprawie bez zastanowienia oddałabym go na kanadyjską pisarkę.

Każde opowiadanie mieści się w około pięćdziesięciu stronach.Nie dłuży się i nie jest zbyt krótkie.Wiele z tych opowiadań pokrywa się z prawdziwymi wydarzeniami z życia pisarki.Narratorami tych krótkich form są zarówno mężczyźni,kobiety jak i dzieci.Opis zdarzeń ukazany jest z wielu perspektyw różnych ludzi,którzy mają odmienne poglądy oraz różniące się od siebie punkty widzenia.

Alice Munro w każde napisane słowo włożyła całe swoje serce.W jej opowiadaniach czuć nutkę nostalgii i takiego wewnętrznego spokoju i zastanowienia.Ludzkie życie jest pełne zakrętów i zawirowań.W perfekcyjny sposób przedstawiła nam to Pani Alice.Mam nadzieję,że pisarka nie zakończy swej kariery i wyda jeszcze jakąś książkę.Czekam na nią z niecierpliwością.

Moja ocena powieści 10/10 pkt.
wyd:Literackie 2013
stron:408