niedziela, 29 września 2013

"Cień pamięci"-C.J.Clarck


Alzheimer to jedna z najokrutniejszych chorób.Zabiera nam to co mamy najważniejsze,mianowicie nasze wspomnienia.Skrada się i po cichu zostawia w naszym  mózgu białą kartkę,wymazuje chwile o których chcielibyśmy pamiętać wiecznie.

Anabelle to kobieta po pięćdziesiątce u której lekarz zdiagnozował chorobę Alzheimera.Kobietą bardzo troskliwie i czule opiekował się jej mąż.Niestety zginął on nagle w wypadku samochodowym. Anabelle na świecie pozostała wyłącznie córka z którą nie ma dobrego kontaktu.Lily nie wie na co choruje matka. Przyjeżdża do niej by zaopiekować się nią po stracie małżonka.Chociaż żywi do niej niejedną urazę,nie chce by w trudnych chwilach matka była sama.Przebywając z nią odkrywa niepokojące objawy.Lekkie zaburzenia pamięci czy drażliwość.Po pewnym czasie ma pewność,że jej mama traci pamięć i zabiera ją do ośrodka w którym mieszkają osoby chore na Alzheimera.

Postępująca choroba zmienia nie tylko matkę.Pod jej wpływem zmienia się charakter Lily oraz jej postrzeganie świata.W życiu dwóch kobiet zaczynają się trudne momenty.Matka popada w stan zapomnienia,córka nie może pogodzić się z myślą,że w dzieciństwie nie kochała matki tak jak ojca.Wspomnienia wracają,jednak są ciągle bolesne.Dodatkowo na jaw wychodzi tajemnica rodzinna,która w pewien sposób tłumaczy dziwne zachowanie Anabelle.Jej skłonność do obawy przed dorastaniem Lily i próba uchronienia córki przed złem całego świata.

"Cień pamięci" to bardzo wzruszająca powieść,która chwyta za serce już od pierwszych stron.Przedstawia nam obraz kobiety,która w młodości była harda i twarda.Teraz pod wpływem choroby zmienia się.Zaczyna okazywać uczucia,pragnie zmienić swoje dotychczasowe nastawienie.Jednak choroba postępuje i to w zatrważająco szybkim tempie. Anabelle zapomina dobre i złe chwile z przeszłości.Jednak na jej twarzy widać ciągle ból,że nie wyjawiła swej córce tajemnicy,którą skrywa przez lata.

Lily to trzydziestoletnia kobieta,która już od bardzo dawna żyje własnym życiem.Nie miała łatwego dzieciństwa.Matka-Anabelle ciągle jej czegoś zakazywała,była wobec niej bardzo surowa i apodyktyczna.Obawiała się,że córka zejdzie na złą drogę i zmarnuje sobie życie.Przez jej ciągłe kontrole i dziwactwa Lily wykrzyczała jej,że ją nienawidzi i szybko opuściła dom rodzinny.Po wielu latach,kiedy matka jest chora Lily zaczyna wracać do przeszłości.Niektórych sytuacji żałuje.Niestety nie może już niczego zmienić.Stara się choć przez chwilę być kochającą córką,zanim jej matka odejdzie z tego świata.

Zapraszam Was do przeczytania tej książki.Choć o chorobie Alzheimera napisano wiele powieści to i tak warto przeczytać jeszcze jedną.Trudne tematy powinno się drążyć,a choroba jaką jest Alzheimer jest bardzo trudnym i bolesnym tematem.

Moja ocena powieści 9/10 pkt.
wyd:Prószyński i S-ka 2013
stron:375