środa, 4 września 2013

''O Boże,znowu goście!"- Marek Pękala


Mieszkanie w bloku.Święta Bożego Narodzenia.Wieczór i niespodziewany dzwonek do drzwi.Trzyosobowa rodzina nie spodziewa się nikogo o tak późnej porze.W pośpiechu zakłada odświętne ubrania i sprząta bałagan.Otwiera drzwi a tam...goście.I to jacy! Takich,których nie pamięta.Mówią że są rodziną i przyjechali z daleka na święta.Lekko zdziwieni domownicy zapraszają ich do środka.Nie chcą by zauważyli ich zdziwienia z powodu tak nagłego przybycia.Zaczyna się świętowanie.Jak to w polskich domach bywa suto i z dużą ilością alkoholu.Jak skończy się to wspólne świętowanie i kim są ci niezapowiedziani przybysze? Zapraszam do lektury.

"O Boże,znowu goście!" to lekka komedia pełna zabawnych dialogów.Rozmowy między bohaterami są śmieszne i szczere.Napędzają one akcję oraz prowadzą do zabawnych sytuacji.Autor komedii nie zaznajamia nas z miejscem akcji powieści,która trwa tylko przez kilka godzin w ciągu jednego wieczoru.Wiemy tylko,że goście przybyli z jakieś polskiej wioski,są w średnim wieku i mają już dorosłe dzieci.Gospodarze to rodzina miejska,mająca tylko jedno dziecko,mieszkająca w bloku.Brak wielu danych na temat głównych bohaterów jest plusem tej komedii ponieważ nie przedłuża krótkiej i rzeczowej fabuły.

W wielu dialogach pomiędzy bohaterami Marek Pękala wplata polityczne aluzje,oraz fakty z historii Polskiej.Osoba znająca te wydarzenia łatwo wyłapię wszystkie aluzję z politykami oraz znanymi osobami na czele.Czytając tą książkę ma się wrażenie,że akcja powieści toczy się obok nas.Jest blisko,jakby na wyciągnięcie ręki, a wszystkie wydarzenia w niej opisane są jakby dosłownie wyjęte z naszego codziennego życia.

Do tego cięte riposty i groteskowość przedstawionej sytuacji wprawia czytelnika w dobry humor i pozwala się odprężyć.
Do przeczytania tej komedii zachęca także tytuł oraz niewielka ilość stron.Bez straty czasu przeczytacie tą książkę w godzinę...no może półtorej.

Moja ocena powieści 7/10 pkt
wyd:Warszawska Firma Wydawnicza 2013
stron:120