piątek, 30 sierpnia 2013

"Dom nad morzem"-Santa Montefiore


Santa Montefiore to autorka powieści przeznaczonych typowo dla kobiet.Łączy w nich elementy powieści romantycznej i obyczajowej.To moje pierwsze spotkanie z tą pisarką.Pierwszą książką,którą udało mi się przeczytać jest powieść "Dom nad morzem",która zabiera nas do słonecznych Włoch oraz romantycznej Anglii.

10-letnia Floriana,porzucona przez matkę i wychowująca się u boku ojca alkoholika bez pamięci zakochuje się w pewnej nadmorskiej rezydencji.W tym domu wraz z rodziną mieszka bogaty chłopak Dante.Floriana zakochuje się w nim bez pamięci i obiecuje sobie skrycie,że gdy dorośnie zostanie jego żoną.Między chłopakiem,a dziewczyną rodzi się więź.Jednak lata siedemdziesiąte XX w to jeszcze czasy konwenansów i przepaści między społeczeństwem biednym i bogatym.Czy Florianie i Dante uda się być razem,mimo mezaliansu jaki tworzą?

Druga część powieści toczy się w współczesnej Anglii.Marina wraz z mężem jest właścicielką małego hotelu.W dobie kryzysu i wszechobecnej konkurencji kobieta pragnie utrzymać jego prestiż i przyciągnąć klientów.Postanawia zatrudnić malarza-artystę,który nauczy przyjezdnych gości podstaw rysunku.Tą pracę dostaje Rafael Santoro,mężczyzna,który podróżuje po świecie.Ten człowiek tak naprawdę nie jest tym za kogo się podaje.Kim jest i dlaczego przyjechał?Co go wiążę z przeszłością?Dlaczego okaże się dobrym duchem tego miejsca?

W tej powieści przeszłość miesza się z teraźniejszością.Występuje wiele ciekawych retrospekcji,które przedstawiają losy Floriany i Dante.Wszystkie wątki łączą się ze sobą.tworząc spójne i ciekawe zakończenie.Dodatkowo autorka wprowadza mały wątek kryminalny,który nic znaczącego nie wnosi,ale jeszcze bardziej umila nam czas podczas czytania.

Mi najbardziej przypadły do gustu zdarzenia, które wydarzyły się w przeszłości. Teraźniejszość opisana w powieści nie była tak pełna emocji i wzruszenia.Jak w tego typu książkach bywa zakończenie jest zawsze szczęśliwe i złe charaktery zmieniają się w potulne baranki.

Jeśli lubicie obyczajowe powieści oraz miłość,która trwa przez wiele lat.Zachęcam Was do przeczytania tej książki.

Moja ocena 6,5/10 pkt.
wyd:Świat Książki 2013
stron:608