czwartek, 1 sierpnia 2013

''Dziewczyna na Times Square"-Paullina Simons

"Wpadamy w życie z krzykiem i nie mamy wyboru, musimy je przeżyć do cholernego końca"

Współczesne Love Story ze szczęśliwym zakończeniem

Która z kobiet lubiąca historię o miłości nie zna książki "Love Story'' w której bogaty przyszły prawnik Oliver Barett bez pamięci zakochuje się w biednej artystce Jeniffer Calvilleri,a ich przyszłe szczęśliwe życie kończy choroba i przedwczesna śmierć? ''[...] Co można powiedzieć o 25 letniej kobiecie,która zmarła? Że była piękna i zdolna? Że kochała Mozarta i Bacha? Beatlesów?I mnie? [...]"

A co można powiedzieć o 25 letniej kobiecie,która zmaga się z ciężką białaczką i jej jedynym marzeniem jest to by żyć?

-Czego chcesz Lily-pyta
-Nic.Chcę tylko żyć.

Lily Quinn to studentka mieszkająca w Nowym Jorku.Nie ma pieniędzy,utrzymuje skąpe kontakty z rodziną,ma problemy na uczelni oraz z każdym dniem czuje się coraz bardziej osłabiona.W miłości także nie ma szczęścia-właśnie opuścił ją jej długoletni chłopak zabierając ze sobą połowę wyposażenia mieszkania.Tymczasem pewnego dnia czytając gazetę dziewczyna uświadamia sobie,że wygrała na loterii.Wygrana jest ogromna to 18 milionów dolarów! Fortuna nie przynosi jej szczęścia,okazuje się,że jej przyjaciółka i lokatorka Amy w niewyjaśnionych okolicznościach zaginęła, a ona sama choruje na białaczkę promielocytową i ma niewielkie szanse na przeżycie.

Kto pomoże Lily w najtrudniejszych chwilach jej życia? Czy będzie to jej rodzina,lub może jakiś mężczyzna?Czy kobieta zwycięży raka i będzie mogła cieszyć się życiem oraz pieniędzmi?Czy jej przyjaciółka się odnajdzie i jakie tajemnice skrywa jej rodzina o polskich korzeniach? Przekonacie się podczas czytania.

"Piękni ludzie nie mają zawszsze piękne serca."

Paullina Simons stworzyła wzruszającą powieść o miłości,chorobie oraz ułomności ludzkiej natury.Nikt w tej książce nie jest człowiekiem doskonałym,każdy bohater posiada wyraźne wady jak i zalety z którymi musi żyć.Ponadto powieść porusza tematy życiowe takie jak nałogi,chciwość oraz strach przed śmiercią i odrzuceniem.Główni bohaterowie bardzo przypominają mi zakochaną parę z książki "Love Story",jednak w tym wypadku los jest dla nich bardziej łaskawy.

W trakcie choroby Lily doskonale zobaczy kto opiekuje się nią dla pieniędzy,a kto z miłości i troski.Siostry Lily zainteresowane są wyłącznie jej pieniędzmi,a matka-alkoholiczka czeka tylko na to by upić się do nieprzytomności.Jedyną podporą chorej kobiety będzie Spencer,policjant zajmujący się śledztwem w sprawie zaginięcia Amy.Czy miłość pomiędzy dwudziestoparoletnią Lily, a dojrzałym mężczyzną przetrwa w obliczu choroby i niechęci ze strony rodziny dziewczyny?Odsyłam was do lektury.

''W twoich oczach widzę odbicie miłości,której nie zniszczy czas.''

Historia Lily ukazuje przewrotność ludzkiego losu.W jednej chwili mamy wszystko,by w drugiej nie mieć nic.W jednej chwili jesteśmy zdrowi i cały świat stoi przed nami otworem by w następnej chwili kończyć ziemskie życie.Autorka zwraca uwagę czytelnika na to,jak w obliczu nieszczęścia może zachowywać się najbliższa rodzina.Nie musi pomagać i troszczyć się o chorego,może odwrócić wzrok i odejść do własnych trosk i codziennych obowiązków."Dziewczyna na Times Square" to historia o miłości,przyjaźni,bólu,rozpaczy,frustracji i innych emocjach towarzyszących człowiekowi w jego życiu.

Moja ocena książki 9/10 pkt.
wyd: Świat Książki 2012
stron: 468