wtorek, 13 sierpnia 2013

''Dziecko do wzięcia''- Chandra Hoffman


Chandra Hoffman autorka powieści ''Dziecko do wzięcia'' jako studentka pracowała w rumuńskim sierocińcu oraz szpitalu,gdzie zajmowała się sierotami pozostawionymi przez rodziców którzy z wielu pobudek nie chcieli lub nie mogli się nimi zaopiekować.
Jako dorosła kobieta pracowała w międzynarodowej agencji adopcyjnej w Portland,jednak po urodzeniu pierwszego dziecka opuściła na zawsze świat adopcji.Ta powieść to fikcyjna historia opowiadająca o realnych tematach i zawierająca w sobie doświadczenia pomieszane z fantazją oraz wydarzenia zaczerpnięte z życia autorki oraz forów internetowych.

"Chciałam opowiedzieć historię,w której nie ma ani bohaterów,ani złoczyńców,jedynie odcienie szarości,prawdziwi ludzie starający odkupić swoje błędy."
                                                                                                 autorka-C.Hoffman

Chloe Pinter to młoda,niezamężna kobieta,,która pracuje w agencji adopcyjnej położonej gdzieś w Portland.Jej marzeniem jest widok szczęśliwych matek,tulących swe adoptowane dzieci w ramionach.Do jej codziennych obowiązków należy opieka nad ciężarnymi matkami biologicznymi,które z różnych powodów chcą oddać swe dziecko w czyjeś dobre ręce. Chloe zabiera je na szpitalne badania, z finansów agencji opłaca ich czynsze oraz kupuje ubrania. Kocha to co robi, niestety jej praca wymaga elastyczności i wielkiego zaangażowania. Młoda kobieta pracuje często po 24 godzin dziennie,towarzyszy rodzącym kobietom i niewiele czasu spędza w domu.Najbardziej cierpi na tym jej narzeczony Dan,który marzy o ślubie i gromadce własnych dzieci.
Oprócz Chloe i jej narzeczonego autorka przedstawia nam dwie pary oczekujące dziecka.Eva po dwunastu poronieniach w końcu zaszła w ciąże i lada moment urodzi chłopca,natomiast Francine i John to bogata,bezdzietna para,która z utęsknieniem czeka na dziecko z adopcji. Równolegle autorka zapoznaje nas także z matkami biologicznymi czekającymi na poród.Jedną z nich jest Penny.To dwudziestoparoletnia kobieta w przeszłości brutalnie zgwałcona.Zaszła w ciąże z partnerem Jasonem,który jest na zwolnieniu warunkowym,bez pracy i perspektyw na życie.Oboje nie chcą dziecka,które uznają za niepotrzebny balast.Jednak gdy dziewczyna rodzi dziecko zmienia zdanie i chce go zatrzymać przy sobie. Pod przymusem ze strony partnera podpisuje papiery co doprowadza ją do głębokiej depresji i splotu zdarzeń,które doprowadzą do niebezpiecznego finału.

Autorka w tej książce przedstawia nam trzy różne światy oraz trzy odmienne od siebie rodziny.Każdy bohater jest inny,a sytuacja choć jedna i wciąż ta sama opowiedziana jest z punktu widzenia wielu osób.

Adopcja to nie tylko szczęśliwe zakończenie,to także ból z powodu oddania własnego dziecka oraz szczęście z otrzymania małej istoty,której nie mogliśmy mieć.Kto jest prawdziwą matką,ta biologiczna,która wydała na świat dziecko,czy ta która go wychowuje? Trudne pytania i jeszcze trudniejsze odpowiedzi pojawiają się w powieści Chandry Hoffman.Książka zmusza nas do refleksji i spojrzenia głębiej na świat adopcji,niechcianych i aż za bardzo chcianych dzieci oraz rodzin walczących z niepłodnością i smutkiem z powodu braku dziecka.

Powieść wzbudza wiele odmiennych emocji i bardzo wzrusza.Szczególnie porusza kobiety,które mają już dzieci i poznały uroki i złe strony macierzyństwa.Ukazuje także problem jaki pojawia się w małżeństwie po przyjściu na świat potomka.Nieprzespane noce,pokój pełen pieluszek i butelek.Świat smoczków,grzechotek i śmierdzących kupek.Brak czasu na sen,na seks i rozmowę z partnerem.

Moja ocena książki 7/10 pkt.
wyd:Prószyński i S-ka 2013
stron:400