czwartek, 15 sierpnia 2013

"Zrozumieć bez słów"- Nancy Rossiter


Nie każde życie jest szczęśliwe i usłane różami.Mamy mniejsze i większe problemy,zmierzamy się z kłopotami finansowymi,chorobami oraz nieszczęśliwą miłością.Jest ciężko,ale każdy nowy dzień przynosi nadzieję,na lepsze jutro.O tym na własnej skórze przekonała się główna bohaterka powieści Nancy Rossiter pt."Zrozumieć bez słów".

Callie to młoda kobieta,której życie nie rozpieszcza.Straciła matkę w wypadku samochodowym,jej ojciec przeszedł poważny udar.Ona sama wdała się w romans z żonatym,dużo starszym mężczyznom.Owocem ich spontanicznej miłości jest chłopczyk chory na autyzm.

Trudne macierzyństwo,wyjątkowe dziecko,wymagające całodobowej opieki i wiele cierpliwości oraz nieustający brak pieniędzy to główne problemy bohaterki książki "Zrozumieć bez słów".Jednak wśród tych nieszczęść i czarnych chmur Callie znajduje dawną miłość swego życia,która pomoże jej stanąć na nogach i odzyskać radość życia.

Nie chcę zdradzać Wam całej fabuły powieści.Powiem tyle,że nie kończy się ona pełnym happy endem.Tak jak życie,które nie jest ciągłym pasmem sukcesów.Resztę dopowiedzcie sobie sami czytając tą wzruszającą książkę.

Wydawnictwo Znak znane jest z publikacji powieści o tematyce życiowej i poruszającej głębokie,trudne tematy.Ta powieść bardzo dobrze zapoznaje nas z chorobą zwaną autyzm.Poznajemy jej objawy oraz problemy z jakimi borykają się rodzice chorych dzieci.Autyzm nie jest chorobą umysłową.Dzieci które na niego chorują długo nie kontaktują się ze światem zewnętrznym za pomocą słów,nie lubią przebywać w nowym otoczeniu,pełnym hałasów i nieznanych dźwięków.Są zamknięte w sobie i żyją w swoim małym,dziecięcym świecie,lecz są inteligentne i mądre.Mają wiele talentów,które należy odkryć,rozwinąć i wykorzystać.

Synek Callie-Henry to typowy przykład dziecka dotkniętego autyzmem.Nie mówi,miewa częste napady złości i jest trudno mu pokonać strach przed tym co jest inne i nowe.Jednak z pomocą dobrych ludzi oraz zwierząt powoli zaczyna kontaktować się z własną matką i światem.Autorka bardzo dobrze nakreśliła tą przemianę i dzięki książką takim jak ta poznajemy problemy z jakimi borykają się autystyczne dzieci.

Sam tytuł "Zrozumieć bez słów" oraz okładka są przepiękne i pełne głębokiej treści.Czytając tą powieść uświadomiłam sobie jak wiele mam szczęścia,że mam w pełni zdrowe dziecko,które chętnie odkrywa świat i bawi się z innymi maluchami.

Moja ocena książki 8/10 pkt.
wyd: Znak 2013
stron:288