piątek, 19 lipca 2013

"Arystoteles Onassis.Człowiek,który chciał mieć wszystko"-Francois ForestierMężczyzna który w młodości pragną mieć wszystko:pieniądze,władze i piękne kobiety.Po części jego marzenia się spełniły.
Arystoteles Onassis-grecki milioner,magnat transportu morskiego,kobieciarz i jeden z najbogatszych ludzi ówczesnego świata.Przyszedł na świat w Izmirze podczas wojny grecko-tureckiej. Uciekł z ojczyzny i wyruszył parowcem do Argentyny gdzie powoli zaczął zbijać fortunę na handlu tytoniem.Następnie rozwinął skrzydła zakupując statki które przewoziły towary z jednego kontynentu na drugi.W wieku 25 lat został milionerem,z każdym rokiem powiększał swój majątek,Pierwszą żoną Onassisa była Athina Livanos z którą miał dwoje dzieci.Małżeństwo zakończyło się rozwodem.
Grecki milioner kochał kobiety i obdarowywał je drogimi prezentami,jedną z jego kochanek była sławna śpiewaczka Maria Callas.W 1968  roku poślubił on Jacqueline Kennedy,wdowę po prezydencie USA.Oprócz szczęścia i fortuny Onassisa doświadczyły także bolesne zdarzenia o których dowiecie się czytając jego biografię.

Francois Forestier bardzo dobrze opisał bujne życie Arystotelesa.Nie zanudza długimi,niepotrzebnymi wątkami.Jego biografia jest spójna i wciągająca.Wcześniej znałam pobieżnie życie i podboje miłosne Onassisa,dzisiaj po przeczytaniu powieści biograficznej znam więcej szczegółów z jego życia.Szczególnie podobał mi się sam koniec książki,który był bardzo smutny i nostalgiczny.
Baner
Onassisa podziwiam za upór i stawianie sobie poprzeczki którą zawszę pragną podnosić.Za jego słabą cechę uważam słabość do kobiet,szczególnie dał się omotać wdowie po Johnie.F Kennedy za którą osobiście nie przepadam.Całe życie greckiego milionera jest jak film z dobrymi i złymi momentami.
Moja ocena książki 9/10 pkt.
Wyd:Refleksje 2006
stron:262