sobota, 20 lipca 2013

''Mała dziwka"- Jackie Collins


To moja pierwsza książka tej autorki.Powieść nie jest wybitna, ale też nie denna i nudna.Czas spędzony nad książką jest przyjemny i bynajmniej nie stracony.
Świat luksusu i wielkich pieniędzy-to życie głównych bohaterów powieści,a jest ich kilku.Mieszkają oni w amerykańskich aglomeracjach (Nowy Jork, Los Angeles, Las Vegas), są modelkami,biznesmenami, aktorami filmowymi oraz prawnikami.
Trzy dziewczyny i ich losy które splatają się ze sobą-tak najprościej i najłatwiej opisać fabułę powieści.Annabelle,Carolyn oraz Denver kobiety których w przeszłości łączyła wspólna szkoła.
Annabelle mająca bajecznie bogatych rodziców opuszcza rodzine miasto i zakłada własny biznes w Nowym Jorku.Poznaje Franka uzależnionego od kokainy chłopaka,który zostaje jej partnerem biznesowym.Para prowadzi luksusową agencję towarzyską na telefon obsługującą bogatych tego świata.Śmierć jej matki,brutalnie zamordowanej we własnym łóżku doprowadza do ujawnienia skandalicznej działalności zarobkowej kobiety.Przy okazji zbliża ją z dawnymi koleżankami ze szkoły średniej:Denver,prawniczką która zaczyna czerpać radość z seksu, oraz Carolyn, asystentką i kochanką waszyngtońskiego senatora.
''Mała dziwka" to powieść obyczajowa z nutką powieści sensacyjnej.Pojawia się w niej brutalnej zabójstwo znanej gwiazdy filmowej-matki Annabelle oraz porwanie sekretarki senatora Carolyn.Czyta się ją szybko,oczekując na rozwiązanie tajemniczego zabójstwa aktorki.
Autorka przedstawia prawdziwy świat amerykańskich milionerów,odsłania ich słabości i żądze pieniędzy oraz seksu.Bogacze zepsuci do szpiku kości myślą, że wszystko im wolno i że stoją ponad prawem.W większości przypadków to prawda, gdyż za pieniądze można kupić wszystko.Pieniądze nie są wstanie zmienić ich natury i nawyków,bogaci,młodzi i wspaniali ludzie mają mnóstwo wad i są tak samo ludzcy jak osoby z niższych warstw społecznych.
Książka "Mała dziwka" ukazuje świat ludzi zepsutych przez bogactwo,zabiera nas w świat w którym liczy się szpan i dobra materialne.Amerykańską powieść udało mi się przeczytać w ciągu jednego dnia,podczas czytania przeniosłam się do egzotycznego,całkiem obcego dla mnie świata.Przeczytajcie ją także i wy.
Moja ocena książki 8/10 pkt.
wyd:Albatros 2012
stron:464