sobota, 20 lipca 2013

''Córka Stalina''- Martha SchadBiografia córki jednego z najokrutniejszych dyktatorów na świecie.Swietłana Alliłujewa to najmłodsze dziecko i jedyna córka Stalina.W wieku 6 lat straciła matkę,musiała sama zmierzyć się z okropnością reżimu własnego ojca.Na własne oczy widziała jak jej tato wtrąca do więzień swoją najbliższą rodzinę.
W wieku 16 lat zakochała się w żydowskim reżyserze,lecz jej związek nie został zaakceptowany przez ojca,a jej wybranek został skazany na 10 lat katorgii.Być może powodem jego zesłania była miłość do córki wodza.
Autorka biografii przedstawia nam kobietę z krwi i kości,która w pewnych momentach kocha swego ojca,a w niektórch go nienawidzi.Przedstawia nam także historię miłosne Swietłany-jej nieudane małżeństwa,miłość do dzieci i spotkanego przypadkiem hindusa.
Córka Stalina opuściła Rosję,zostawiając w niej wychowane dzieci oraz przyjaciół.Zamieszkała w USA,gdzie głośno i stanowczo potępiła politykę ZSRR oraz rządy Stalina.
Martha Schad przeprowadziła wiele rozmów w których próbowała zgłębić aspekty życia bohaterki.Ukazała światu kobietę,która chciała za wszelką cenę zrzucić z siebie piętno córki jednego z największych zbrodniarzy w dziejach.
Moja ocena książki 8/10 pkt.
wyd:Świat Książki 2006
stron:382