sobota, 20 lipca 2013

"Dama w bieli"- Dörthe Binkert


Któż z nas nie lubi odkrywać nieznane historię z przeszłości?Czytać o historiach z dawnych,minionychlat, które wydarzyły się naprawdę?
"Dama w bieli" jest właśnie taką powieścią,nie dokońca wyjaśnioną,opartą na autentycznych faktach,mającą w sobie nutkę tajemniczej historii,która wydarzyła się naprawdę.
23 lipca 1904- Antwerpia.Na statek płynący do Nowego Jorku wchodzi kobieta ubrana w piękną białą suknię przeznaczoną na eleganckie spotkania.O dziwo,nie towarzyszy jej żaden mężczyzna-tylko ona i jej skromne bagaże.Kobieta jest piękna,zachwyca swoim wyglądem i manierami a dookoła siebie tworzy aurę tajemniczego piękna.Każdy z pasażerów zastanawia się kim ona jest i jaką historię skrywa.
Walentyna,bo tak na imię tej tajemniczej kobiecie,skrywa bolesną tajemnicę swego życia.Uciekła od męża i płynie bez biletu do nowego,lepszego świata zwanego Ameryką.
Oprócz głównej bohaterki poznajemy podczas długiego rejsu innych pasażerów statku.Mamy okazję przeczytaćo rzeźbiarzu który stracił swoją muzę,o siostrze i bracie którzy po śmierci rodziców mają tylko siebie,o kobiecie której ciężka sytuacja finansowa zmusiła zostać utrzymanką pewnego bogatego mężczyzny.Każda z przedstawionych w powieści osób ma inny charakter,wartości i przekonania.
Powieść czyta się ze spokojem,płynie ona w rytm statku zmierzającego do Nowego Jorku,nie ma w niej zaskakujących zwrotów,każdy kolejny wątek jest związany z poprzednim.Powieść jest uporządkowana,brak w niej chaosu a autorka stworzyła w niej harmonijny.melancholijny klimat,który wcale nie zanudzi nas podczas czytania.
Powieść daje przykład kobietom które boją się zmian i żyją w nieszczęśliwych związkach.Walentyna postawiła wszystko na jedną kartę i odeszła od mężczyzny,który nie był dla niej tym jedynym.Odważyła się na ostateczny krok,co w tamtych czasach było nie do pomyślenia.Zostawiła majątek,męża i najbliższą rodzinę bo jej życie nie było szczęśliwe.Ta książka może być przykładem dla kobiet.które boją zrobić pierwszy krok aby zmienić swoje życie na lepsze.
Moja ocena powieści 8/10 pkt.
wyd:Prószyński Media 2013
stron:374