sobota, 20 lipca 2013

"Wszędzie śnieg"-Gregg Olsen


Sam tytuł powieści "Wszędzie śnieg" brzmi złowieszczo i upiornie.Okładka książki też nie należy do tych,które uwalniają aurę optymizmu i szczęścia.Jest ona mroczna,tajemnicza i ukazuje cmentarz pokryty grubą warstwą białego puchu.
Książka Gregg'a Olsena to dobry kryminał.Jeden z lepszych jakie udało mi się przeczytać.Napewno powróce do niego nie raz,nie dwa.
A teraz trochę na temat fabuły.Bohaterów książki jest wielu,ale główną postacią kryminału jest Hannah Griffin,kobiea mająca około 30 lat.Pracuje ona w laboratorium kryminalnym w Santa Louisa .Jej mężem jest funkcjinariusz policjii z którym wychowuje ośmioletnią córkę Amber.Dla przyjaciół,znajomych z pracy jest ona zwykłą kobietą,jednak skrywa w sobie przeszłość o której nie może nigdy zapomnieć,która chodzi za nią jak cień i nawet podczas snu jest obecna.Hannah nie cierpi śniegu,zapachu nafty i benzyny,wyrwanych zębów oraz choinek bożonarodzeniowych.Jej fobie nawiązują do owej traumatycznej przeszłości.
Mając trzynaście lat jako młoda dziewczyna cudem unikła śmierci podczas pożaru domu w którym mieszkała wraz z matką i dwoma braćmi.Jej rodzeństwo zgineło,lecz nie wiadomo co się stało z jej matką.Czy zmarła podczas pożaru,czy sfingowała swą śmierć i uciekła?Podczas oględzin pogorzeliska policja znajduje 17 ciał zakopanych na terenie farmy.Wszystko wskazuje na to,że matka Hannah była seryjną zabójczynią,która zwabiała emerytowanych żołnierzy,uśmiercała ich w bezwzględny sposób i okradała z oszczędności.Bracia Hannah także nie umarli w skutek zaczadzenia,zostali otruci cyjankiem...
Mija 20 lat.Hannah układa swoje życie na nowo i powoli zapomina o tym co stało się na rodzinnej farmie w bożonarodzeniową noc.Pewnego dnia otrzymuje jednak przesyłkę w której zostają umieszczone zwęglone buciki jej braci bliźniaków,a anonimowa wiadomość "dzwoniła twoja matka" budzi w niej dawno zapomniany strach.
Kryminał "Wszędzie śnieg" niesie przesłanie,że od przeszłości nie można uciec,nie da rady się od niej odciąć,ona zawsze powróci do człowieka,niekiedy ze zdwojoną siłą.Książkę czyta się szybko,jej akcja jest wartka a fabuła rozbudowana i bardzo ciekawa.
Autor podzielił książkę na trzy księgi.Pierwsza księga "Znowu razem" ukazuje nam obecne losy Hannah,jej życie codzienne (pracę,dom,rodzinę).Druga księga "Popioły" przenosi nas w przeszłość,zaznajamia ze zbrodnią i przedstawia Hannah jako trzynastoletnią dziewczynę.Ostatnia część "Matka" zmierza ku zakończeniu powieści i jest najbardziej nieprzewidywalna i ciekawa.
Wszyscy bohaterowie stworzeni przez Gregga są nietuzinkowi,mają odmienne cechy charakterów,są bardzo ludzcy i wiarygodni dla czytelnika.Uwielbiam powieści tego typu,są hipnotyzujące,niebanalne i nieprzewidywalne.Książkę przeczytałam z przyjemnością.Polecam ją fanom kryminałów i nie tylko.
Moja ocena książki 10/10 pkt.
wyd:Prószyński i S-ka 2013
stron:464