sobota, 20 lipca 2013

''Samson i Dalila"-Jan Dobraczyński


Jak wspominałam we wcześniejszych postach interesują mnie także książki historyczne.W szkole,na lekcjach historii wspominamy krótko o Janie III Sobieskim i jego żonie Marii,dlatego postanowiłam przybliżyć sobie historyczne postacie i zapoznać się z ich historią.
Jan Dobraczyński to polski pisarz i publicysta uczestniczący w kampani wrzesniowej oraz powstaniu warszawskim.Współredagował wiele czasopism i pisał znakomite felietony.Był autorem licznych opowiadań,szkiców literackich oraz książek.Jedną z nich jest powieść historyczna "Samson i Dalila".
To historia małżeństwa dzielnego wodza który pokonał janczarzy tureckich pod Wiedniem oraz jego małżonki francuskiej Marii Kazimiery d'Arquien.
Rzadko kto wie,że kobieta którą bezgranicznie kochał Jan Sobieski nad wszystko pragneła sojuszu polsko-francuskiego i bezwzględnie manipulowała swoim małżonkiem który był w niej bezgranicznie zakochany.
Autor przedstawia ją jako zimną,wyrachowaną kobietę która za wszelką cenę chcę wprowadzić w życie swoje plany i pragnienia.Do dzisiaj nie do końca wiadomo jak było naprawdę,czy królowa ułatwiała mężowi zbliżenie do sojuszu z Francją czy bez żadnych uczuć starała się zaspokoić własne ambicję.
Tego się już niestety nie dowiemy,natomiast po parze kochanków i ich trudnej acz namiętnej miłości pozostało wiele listów które autor przytacza w swej powieści.Są one pełne tęsknoty i bólu i do dzisiaj uchodzą za jedne z najpiękniejszych przykładów epistolografii.
Moja ocena książki 7/10 pkt
wyd:Iskry 1983
stron:369