sobota, 20 lipca 2013

"Dzieciaki świata"-Martyna Wojciechowska


Czym zachwycić malucha?Jak sprawić by mniej czasu spędzał przed telewizorem lub komputerem?Dobrym pomysłem jest wspólna zabawa lub czytanie książek.Martyna Wojciechowska-znana polska podróżniczka postanowiła dowieść tego,że podróże kształcą i napisała znakomitą książkę dla dzieci.
Wiadomo,że podróżowanie to sama przyjemność,nie wszyscy jednak mają czas i pieniądze na dalekie,zagraniczne wyjazdy.Dobrym pomysłem poznania i obcowania z inną kulturą jest czytanie książek podróżniczych.
"Dzieciaki świata" to ilustrowana książka przeznaczona dla dzieci od 3 do 10 lat.Opowiada o losach dzieci z różnych stron swiata.Jej bohaterami są:Zuzu,pasterz z plemienia Himba w Afryce,Lien,dziewczynka z Wietnamu,Matina,żywa bogini z Nepalu,Mebratu,młody chłopiec z Etiopii oraz Mali,dziewczynka mieszkająca w tropikalnym lesie w Tajlandii.
Każde z tych dzieci żyje inaczej,w innym społeczeństwie oraz kulturze.Łączy ich jedno,uwielbiają oni zabawę i słodyczę.Pragną się bawić z przyjaciółmi,mają ulubione potrawy i zabawki.
Dzieci te najczęściej nie maja dostępu do telewizji czy komputera,śpią na ziemi lub w hamakach,nie jedzą chipsów czy pizzy natomiast są szczęśliwe i uśmiechnięte i nie chcą zmieniać swojego dotychczasowego życia.
Martyna Wojciechowska pisząc książkę dla małych czytelników konsultowała się z jej najlepszym doradcą-jej małą córką Marysią,która mówiła mamie co się jej podoba w książce,a co nie.Dzięki temu możemy mieć pewność,że spodoba się także naszemu dziecku.
Dużym plusem książki są kolorowe ilustracje dzieci,zwierząt,ryb czy krajoobrazów.Wiadomo,że dzieciaki uwielbiają oglądać kolorowe zdjęcia i to właśnie one przyciągają ich uwagę.Ponadto ma ona bardzo miękką i przyjemną w dotyku okładkę,która zachęca do otwarcia i przeczytania.Historie dzieci napisane są prostym językiem,który jest zrozumiały dla każdego dziecka.Wszystkie przedstawione historię są ciekawe dla europejskiego malucha,który mam dom pełen zabawek,wygodne łóżko,własny pokój i kochających rodziców.
Naprawdę warto ją zakupić do domowej biblioteczki.Książka uczy dużych i małych najważniejszych wartości w życiu.Ponadto okładka jest twarda a całość wydana jest na papierze kredowym i szybko się nie zniszczy.
Moja ocena książki 10/10 pkt.
wyd:G+J RBA 2013
stron:147